Kaliakra

Dni, w których się odbywa:
środa, sobota
Godzina / miejsce odjazdu (zbiórki):
08:00
Cena dla dorosłego:
86 leva
Cena dla dziecka 2-11.99 lat:
43 leva
Dziecko do 1.99 lat:
bezpłatnie

   Całodniowa wycieczka na północne wybrzeże Morza Czarnego. Zwiedzanie ogrodu botanicznego w malowniczym Bałcziku i Pałacu rumuńskiej królowej Marii. Spacer aleją róż oraz degustacja markowego bułgarskiego wina w samym sercu ogrodu botanicznego. Możliwość podejrzenia pracy mistrza gancarstwa, który pokaże Ci jak lepi się z gliny tradycyjne bułgarskie naczynia i opowie o historii i procesie ich powstawania. Obiad w Bałcziku, następnie pobyt na zapierającej dech w piersiach Kaliakrze, czyli przylądku najbardziej wysuniętym w morze, z którego widoki są nie do opisania. Spacer między ruinami bułgarskiej twierdzy. Powrót do Słonecznego Brzegu w godzinach wieczornych.

   Wycieczka odbywa się w każdą środę i sobotę. Wyjazd o godzinie 8:00-8:10 z najbliższego do Twojego hotelu przystanku.

   Kliknij na ten link, aby zobaczyć jakie są bieżące promocje na wycieczki fakultatywne.

   Żeby zapisać się na wycieczkę do Kaliakry należy jedynie wypełnić formę rezerwacyjną po prawej stronie.

   Aby dowiedzieć się kiedy dokładnie będą miejsca i czy możesz się dołączyć - zadzwoń na +359 899 45 42 43

Chcesz już teraz wiedzieć coś więcej o tych miejscach?

   Kaliakra, jedna z największych atrakcji Bułgarii - to dwukilometrowy przylądek wysunięty w Morze Czarne. Stworzony ze skał, osiągających wysokość nawet do 70 metrów. Miejsce to otoczone jest błękitnymi lagunami, znajdziemy tu skalne nisze i wiele jaskiń, przypominających pokoje. W ostatniej jaskini jest wykute w skale okno łukowe nad zawrotną przepaścią, gdzie morze hałasując rozbija się powitalnymi falami ze skałami. Miejsce to nazywa się "brama 40 dziewic" i owiana jest bułgarską legendą - dziewice chcąc uchronić swą czystość przed żołnierzami z Turcji wszystkie razem wyskoczyły z okna w przepaść - o legendzie dokładnej posłuchasz w filmiku :)   Jedna z ogromnych jaskiń została przetworzona na restaurację z przylegającym tarasem, z którego widok na okolicę rozpościera się między innymi na cudowne kolory przyległych wapieni i piaskowców. Przyroda w najbliższej okolicy może zaskoczyć, w 1941 roku obszar (687 hektarów) został zaliczony jako rezerwat przyrody. Na terenie występuje 400 gatunków roślin i 310 gatunków zwierząt. Z klifów możemy zauważyć delfiny pływające w morzu, kormorany i wiele innych ptaków.   Przylądek Kaliakra oznacza "cudowny przylądek" i wiążą się z nim lokalne, tragiczne legendy, ale tez jest miejscem historycznym.

Historia starożytnego miasta ma swój początek w IV wieku p.n.e. Zamieszkała była wtedy przez trackie plemiona, Trakowie nazywali osadę Tirizis, od strony północnej wybudowali mur obronny, którego fragmenty stoją nadal do wysokości 2 m i mają długość 440 m. W ciągu wieków na terenie zamieszkiwali Grecy, Rzymianie, Bułgarzy i Turcy. Każda z kultur pozostawiła ślady swojego panowania. W średniowieczu półwyspem rzadziło Cesarstwo Bizantyjskie i Cesarstwo Bułgarskie. W VI wieku Bizantyjczycy zbudowali nową, potężniejszą fortecę i osiadł tu duży garnizon, w mieście żyło spore i zamożne społeczeństwo. Po 681 roku Bułgarzy zdobyli twierdzę i rozszerzony obszar obronny. Zbudowali kolejny bastion na północy.   Po raz pierwszy nazwa Kalli Akra została wymieniona w dokumentach z XIII wieku, z greckiego oznacza to "miejsce dobrze chroniące przed wiatrami". Największym okresem świetności dla przylądka był okres w XIV wieku kiedy znajdował się pod panowaniem bułgarskiego szlachcica Dobrotitsa. Szlachcic wniósł tu stolicę swego Despotatu o nazwie Dobrudża. Wtedy powstały różne fortyfikacje, jaskinie z wyżłobieniami w skałach, studnie z tunelami, gdzie kupcy włoscy z Genui handlowali z synem Dobrotitsa - Ivanem. Kaliakra w tych czasach stała się ważnym międzynarodowym portem handlowym, co potwierdzają liczne znaleziska monet zachodnio-europejskich. Od XV wieku (1444 roku) przylądek został przejęty przez Turków osmańskich - popadł w ruinę i taki pozostał do dziś.

W pobliżu tego naszpikowanego historią miejsca znajduje się przepiękny Bałczik...

Bałczik jest spokojnym, kameralnym miasteczkiem zlokalizowanym w części północnego wybrzeża Bugarii, jego dokadniejsze położenie to niewielka urokliwa zatoczka. Starsza część miasta jest wybrukowana kamiennymi, spadzistymi uliczkami z widokiem na wapienne skały.

Jedną z największych atrakcji północnego wybrzeża jest rezydencja rumuńskiej królowej Marii i ogromny obszar reprezentacyjny (około 194 akrów) osadzony w otoczeniu pałacu. Maria Aleksandra Wiktoria Sachen-Coburg-Gotha (Maria Edynburska) (1875-1938) - królowa Rumuni w latach 1914-1927 jako żona króla Franciszka I. Królowa Maria według historii oznajmiła: "Miłość żyje w moim sercu nieprzerwanie. Żadne serce nie może zapomnieć o doświadczaniu tu piękna". Maria lubiła mówić, że jej serce będzie zawsze w Bałczik. Cicha miłość zaczęła się w 1921 roku, kiedy to Maria po raz pierwszy odwiedziła małą nadmorską miejsowość (w tamtym okresie - części Rumuni). Zafascynowana była spokojem tego miejsca i malowniczą plażą, stąd królowa wkrótce wróciła ponownie...tym razem na dobre.   To dla niej zostało zaprojektowane przez włoskich architektów Amerigo i Augustino - dzieło sztuki - rezydencja letnia, nazwana przez samą Marię "Ciche Gniazdo", wybudowana w latach 1924-1934 obecnie jest dobrze zachowana i odrestaurowana. Willa "Ciche Gniazdo" ma ciekawą architekturę, łączącą w sobie elementy kultury Wschodu i Zachodu. Nie ma żadnej wartości religijnej, ale jest skonstruowana jako ukłon w stronę tradycji kulturowych na Bałkanach, kopuła budynku jest w stylu bizantyjskim.

Zespół pałacowy w Bałcziku jest podzielony na dwie części: na zachodzie są wszystkie budynki mieszkalne i administracyjne, natomiast na wschodzie są ogrody i kaplica "Stella Maris" (świat duchowych poszukiwań i miłości). Granicą między tymi dwoma światami - materii i ducha - jest Most Westchnień. Według legendy, jeśli pomyślisz życzenie i przejdziesz przez most trzykrotnie z zamkniętymi oczami to życzenie się spełni. Uwaga - nie jest to łatwe :) Po przejściu przez Most Westchnień znajdziesz się w cudownych ogrodach pałacu, z których każdy niesie inną nazwę - "Błękitna Fala", "Ogród Boga", "Getsemani" i inne. Spacer po ogrodzie jest niesamowitym doznaniem. Idąc przez posiadłość królowej masz wrażenie, że sama królowa jest tam w każdym kamieniu, kwiecie lub drzewie.   Ostatnim miejscem kompleksu jest kapliczka "Stella Maris". Po śmierci królowej Marii (79 lat temu) w kaplicy zostało złożone jej serce. Maria chciała, aby tak się stało albowiem kochała swe miejsce w Bałczik, co dzień upajała się widokiem morza ze swego kamiennego tronu, twierdziła, że tu grzechy rozpływają się wraz z falami. W późniejszym okresie serce Marii zostało przewiezione do zamku Bran w Rumuni.

Obszar parkowy wokół pałacu został w 1955 roku przekształcony na ogród botaniczny - to prawdziwa gratka dla miłośników roślin, posiada najbardziej obszerną kolekcję kaktusów i sukulentów na Bałkanach i w Europie Wschodniej. W szklarniach ogrodu dojrzewają cytryny wielkości piłki ręcznej, banany, papaja i inne egzotyczne owoce. Ten wyjątkowy ogród uprawia ponad 4600 gatunków roślin.   Podział na tarasy o różnych poziomach połączony stromymi schodami i zielonymi od roślin tunelami robią niesamowity klimat ogrodu, dalej fontanny i kamienne figury na terenie...to tylko zapowiedź tego co zobaczysz na miejscu.  Kompleks pałacowy jest wliczony na listę 100 najważniejszych atrakcji turystycznych w Bułgarii.

ZAPISY NA WYCIECZKĘ

Dorośli *

Dzieci *

Booking.com